Nawigacja

 • UWAGA ! MAŁA ELEGIA ON- LINE

  UWAGA ! MAŁA ELEGIA ON- LINE

  Zapraszamy wszystkich chętnych członków Zespołu „Mała Elegia”(grupa dziecięca i grupa młodzieżowa) do udziału w naszych zajęciach on – line. Spotkania jak zawsze we wtorek i piątek. W celu ustalenia szczegółów prosimy kontaktować się bezpośrednio z instruktorem Joanną Ulman.

 • Zapisy do Szkoły Muzycznej w Sułkowicach

  Zapisy do Szkoły Muzycznej w Sułkowicach

  OGŁOSZENIE

  Szkoła Muzyczna I stopnia im. Oskara Kolberga w Czasławiu, Zewnętrzny Punkt Nauczania w Sułkowicach zaprasza do kształcenia muzycznego dzieci i młodzież od lat 7 do 16.

  Nauka jest bezpłatna. Zapisy do 15 czerwca, formularze można pobrać i złożyć przez Internet na stronie szkoły w Czasławiu www.smczaslaw.pl

  Zapraszamy na wirtualny Dzień otwarty, który odbędzie się w poniedziałek

  1 czerwca 2020 r. w godzinach od 18.00 do 20.00. Łączenie przez linki na spotkania  przez komunikator Skype podane na Facebooku na stronie zewnętrznego punktu nauczania w Sułkowicach.

  Badanie przydatności kandydatów do kształcenia muzycznego odbędzie się w sposób i w terminie wskazanym po wyjściu rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

   

  Halina Repeć 

  koordynator zewnętrznego punktu nauczania w Sułkowicach

  E-mail: halina.repec@smczaslaw.onmicrosoft.com

  tel. 501 876 710

   

  Anna Łuczak

  kierownik zewnętrznego punktu nauczania w Sułkowicach

  E-mail: anna.luczak@smczaslaw.onmicrosoft.com

   

  https://www.facebook.com/smczaslawzpnsulkowice

  Szkoła Muzyczna I stopnia

  im. O.Kolberga w Czasławiu
  www.smczaslaw.pl

                                                                                                                                                         tel. 12 27 15  501                                                                                                                                                                                                                    


                                                                                                                                                                                                                

 • ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA DZIECKA

  ŻYCZENIA Z OKAZJI DNIA DZIECKA

  Drogie Dzieci !
  W dniu Waszego Święta, życzymy Wam przede wszystkim zdrowia, wiele radości, powrotu do normalności, wspaniałych zabaw, uśmiechu na codzień, realizowania swoich marzeń.
  Wiecie, że też za Wami tęsknimy -
  a więc do miłego!
  Dyrekcja i instruktorzy

 • Życzenia dla Mam w wykonaniu Heleny, Ali i Natalii

  Życzenia dla Mam w wykonaniu Heleny, Ali i Natalii

   

  Kochane Mamy! 

  Z okazji Waszego święta chcemy z całego serca podziękować za Wasz uśmiech, cierpliwość i troskę! Dziękujemy za najbardziej wartościową pracę, którą wykonujecie - wychowanie.

  W ramach życzeń przesyłamy muzyczną niespodziankę przygotowaną w ramach zajęć wokalnych, przez uczennice pani Moniki Giergiel: Helenę Nogieć, Alę Grzybek i Natalię Kardaś.

 • Mamy laureatów małopolskiego konkursu plastyczno - literackiego w Krakowie, pt. „NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE PRZYSŁOWIA”

  Mamy laureatów małopolskiego konkursu plastyczno - literackiego w Krakowie, pt. „NAJPIĘKNIEJSZE POLSKIE PRZYSŁOWIA”

  Organizatorem konkursu był  Młodzieżowy Dom Kultury
  „Dom Harcerza” im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Krakowie
  .
   Adresowany był do dzieci z przedszkoli i uczniów klas 1-6 szkół podstawowych woj. małopolskiego. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy plastycznej ilustrującej wybrane polskie przysłowie  i napisanie krótkiego wiersza, którego puentą  lub motto było jedno z popularnych polskich przysłów.
  Naszymi laureatkami zostały:
  kat.5-6 lat
  I miejsce Maja Maniecka
  kat.7-9 lat
  I miejsce Małgorzata Piechota
  wyróżnienie Karolina Rozkrut

  kat.10-12 lat
  II miejsce  Lena Gaweł
  Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 • Mamy już pierwsze prace nadesłane na XV Regionalny Konkurs Plastyczny "ZWIERCIADŁO"

 • XV REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNY "ZWIERCIADŁO" 2020 r.

   XV REGIONALNY KONKURS PLASTYCZNY "ZWIERCIADŁO" 2020 r.

  Zapraszamy do kolejnego konkursu plastycznego organizowanego przez SOK

  TEMAT : #zostańwdomu”
  Utknąłeś w domu!
  Masz wiele zakazów i nakazów - ale jednego Ci nikt nie zabrał - możesz marzyć, możesz tworzyć!
  Dlatego ten konkurs jest dla Ciebie!
  Namaluj swoje marzenia, namaluj co Ci w duszy gra.
  Nie narzucamy Ci tematu, chcemy abyś pokazał siebie – może swoje myśli, swoje emocje, swój styl. Praca może być obrazem świata realnego bądź wyobrażonego. Zadbaj o odpowiedni wyraz artystyczny aby nas zaskoczyć.Najciekawsze prace będziecie  mogli zobaczyć w nowej odsłonie.
  A więc do dzieła!

  REGULAMIN KONKURSU
  Na prace czekamy do 10.06.2020 r.,szczegóły w regulaminie

  Przy drzwiach do naszego Ośrodka czeka już na Wasze praca ładna skrzyneczka. Zachęcamy do wrzucania!

 • ELEGIA - CZY ZNASZ NASZE TAŃCE NARODOWE

  ELEGIA - CZY ZNASZ NASZE TAŃCE NARODOWE

  POLSKIE TAŃCE NARODOWE

  Zespół Pieśni i Tańca „Elegia”, jest grupą prezentującą folklor lokalny oraz regionalny. Od lat uczy dzieci i młodzież regionalizmu, poszanowania  i kultywowania tradycji. Poprzez swoje działania stara się pielęgnować dokonania poprzedników. Zespół bowiem od początków swej działalności  nastawiony był na wykonywanie piosenek, tańców i obrzędów swej najbliższej okolicy. Dlatego też podstawą programów „Elegii” jest folklor regionu krakowskiego (a dokładnie region Krakowiaków Zachodnich). Nie jest to jednak jedyny repertuar prezentowany przez Zespół. Jednym z najbardziej popisowych programów, w jakim możemy zobaczyć grupę na scenie jest układ tańców narodowych.

  Polskie tańce narodowe to, jak sama nazwa wskazuje, zbiór tańców charakterystycznych dla całego naszego narodu, a które na przestrzeni naszej historii wywarły największy wpływ na budowanie kultury muzycznej naszego kraju. Wywodzą się one z tańców ludowych z terenów całej Polski. Głównym celem wyodrębnienia tańców narodowych jest budowanie tożsamości narodowej, jednoczenie polskiej kultury oraz podnoszenie poczucia własnej wartości kulturowej całego narodu.

  Do polskich tańców narodowych należą:

  • polonez
  • oberek
  • kujawiak
  • mazur
  • krakowiak


  POLONEZ – Nazwa tańca została zapożyczona z języka francuskiego – polonaise. Polonez należy do najstarszych tańców polskich. Jego korzeni należy szukać wśród ludu wiejskiego, gdzie pojawiał się najczęściej podczas obrzędów weselnych jako tzw. „chodzony”. W późniejszych czasach przeniknął on także do innych środowisk społecznych. Przedostał się wreszcie na dwory magnackie i dwory królewskie. Jest to taniec poważny, uroczysty, majestatyczny o umiarkowanym tempie. Jego pierwotną formę stanowi parowy korowód marszowy, poruszający się krokiem dostojnego chodu po liniach prostych i krętych za osobą prowadzącego. Na dworach szlacheckich ta podstawowa forma ulegała często rozbudowie. Pojawiały się dodatkowe figury, ukłony itp. Z racji swej dostojności to właśnie polonez stał się tańcem rozpoczynającym wszelkie zabawy wiejskie oraz bale dworskie.

  OBEREK – jest najszybszym spośród wszystkich polskich tańców narodowych. Jest to taniec, który w zestawieniu z innymi tańcami narodowymi zachował w sobie najwięcej elementów ludowych. To taniec bardzo żywy i skoczny, a jego nazwa wywodzi się od „obracania się”, stąd jego inne określenia takie jak: obertas, zawijacz, zawijany. W swej pierwotnej formie taniec ten rozpoczynano zwykłym chodem parami po obwodzie koła. Następnie chód przechodził w bieg, by wreszcie zamienić się w obroty wirowe, które stanowią podstawowy element oberka. Tańcowi towarzyszą przyśpiewki, okrzyki, przytupy, krzesania, hołubce, przyklęki, podnoszenie tancerek, popisy tancerzy. Jeśli do tego dołożymy tendencje ciągłego przyspieszania tempa - aż do zawrotnego, to otrzymamy taniec niezwykle żywiołowy, hałaśliwy i wesoły.

  KUJAWIAK – jest to taniec, który wywodzi się z kujawskich obrzędów weselnych. Charakteryzuje się płynnością, łagodnością, spokojem i rzewnością. Tęskna i nastrojowa melodia nadaje mu zalotnego charakteru. Wywodzi się z tańca opartego na łagodnym chodzie parami do przodu i w obrotach po kole. Brak w nim elementów skocznych. I chociaż obserwujemy w nim czasem elementy ozdobne takie jak hołubce czy przytupnięcia to zauważmy jednak, że wykonywane są one bardzo łagodnie i z umiarem.  Ze względu na swój spokojny charakter kujawiak bywał również nazywany „wolnym”, „śpiącym”, niesionym” czy „kolebanym”. Należy tutaj również wspomnieć, iż kujawiak początkowo wchodził w skład tzw. cyklu tańca okrągłego. Pierwszą część owego cyklu stanowił  poważny i posuwisty „chodzony”, po którym następował wolny taniec obrotowy zwany śpiącym kujawiakiem. Następnie pojawiał się kujawiak właściwy, w którym tempo tańca stawało się nieco żywsze. I wreszcie kujawiak przeobrażał się w żywego obertasa. Z czasem z poszczególnych elementów powstały odrębne tańce: polonez, kujawiak, mazur i oberek.

  MAZUR – to wesoły i dynamiczny taniec o żywym tempie, który często pojawiał się na szlacheckich dworach. Tańczony z dużym rozmachem, temperamentem i werwą pozostawiał tancerzom dużo swobody, pozwalając im na przeróżne popisy i improwizację. Toteż fantazja i pomysłowość tancerzy odgrywała tu dużą rolę. Najbardziej charakterystycznym krokiem mazura jest krok bieżno chodzony. W mazurze dużą rolę odgrywał tzw. wodzirej czyli mężczyzna prowadzący w tańcu. Pary tworzące kolumnę taneczną podążały z wielką dynamiką za parą prowadzącą, od czasu do czasu przerywając ten „pęd”, aby wykonać popisową figurę w miejscu. Kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę mówiąc o mazurze jako o polskim tańcu narodowym jest fakt, iż olbrzymią rolę w upowszechnianiu tej formy tańca odegrały Legiony Polskie walczące pod przewodnictwem Napoleona Bonaparte. W tym czasie mazur został przeniesiony na teren wojskowy i stał się symbolem walki narodowowyzwoleńczej, niejakim manifestem dumy narodowej Polaków, a jego dynamika i rozmach wyrazem temperamentu naszego narodu.

  KRAKOWIAK – to bardzo żywiołowy i skoczny taniec, łączący w sobie wesołość z pewnego rodzaju dumą, wykonywany w szybkim tempie, wywodzący się z muzyki ludowej okolic Krakowa. Za pierwowzór krakowiaka uznaje się tańce regionu krakowskiego określane takimi nazwami jak: zapraszalny, mijany, przebiegany, suwany czy ścigany. Z biegiem czasu taniec ten przenikał powoli ze środowiska wiejskiego do innych środowisk – szczególnie upodobała go sobie szlachta zaściankowa. Najbardziej charakterystycznymi elementami krakowiaka są cwał oraz figura – para za parą. W swej pierwotnej postaci bowiem, taniec ten wykonywany był przez pary, które ustawiały się przed kapelą w jedną długą kolumnę. Następnie po odśpiewaniu przyśpiewki przez tancerza z pierwszej pary i przechwyceniu melodii przez kapelę, cała kolumna ruszała cwałem dookoła izby. Obecnie zakres figur stosowanych w krakowiaku jest bardzo obszerny. Do najczęściej spotykanych należą chociażby figury z hołubcami, z krzesaniem, czy takie figury jak  „porębiańska” i „starokrakowska”. Liczne skłony, naskoki i przytupy podkreślają dodatkowo dynamikę tańca. Krakowiaka tańczy się w strojach krakowskich. Strój Krakowiaków Zachodnich z okolic Bronowic jest najbardziej znanym spośród wszystkich polskich strojów ludowych i stał się niejako symbolem polskości.

   Tekst stworzony został na podstawie: Sroka Czesław „POLSKIE TAŃCE NARODOWE  we współczesnych zabawach konkursach i turniejach tanecznych”, Dziedzictwo Kulturowe Tom VIII.

 • UWAGA RETRO!!!

  UWAGA RETRO!!!

  Od dziś ruszamy z zajęciami dla grup Retro Mini, Retro Junior i Retro Squad:) Mam nadzieję ,że tęskniliście tak bardzo jak my!!!
  Zajęcia będą odbywały się z tych samych godzinach i dniach co zawsze, przez platformę ZOOM.
  Treningi będą również nagrywane co pozwoli Wam jeszcze lepiej wyćwiczyć materiał.
  Mamy nadzieję, że już niedługo spotkamy się na sali, tymczasem póki to niemożliwe widzimy się zdalnie już dziś.Kochani do zobaczenia :)

 • Orkiestra na kwarantannie

  Orkiestra na kwarantannie

  Mijają kolejne dni kwarantanny domowej w naszym kraju.
  Włosi wychodzą koncertować na balkony,a polscy artyści swoją twórczością wypełniają przede wszystkim sieć.
  Mam nadzieje że również dla nas zakaz wychodzenia z domu i gromadzenia się nie będzie przeszkodą do muzykowania.
  Proponuję od przyszłego tygodnia spotykać się za pomocą mediów społecznościowych.
  Będzie też możliwość pobierania ze strony SOK-u  nut nowych utworów do ćwiczenia oraz spotkań na skype.
  Czekam na kontakt telefoniczny+48 608 535 147 celem ustalenia terminów.
  P
  ozdrawiam.A.Moskal.
  Nuty do pobrania w zakładce Zespoły artystyczne > Orkiestra Dęta > Nuty
  lub pod linkiem: https://www.sok.sulkowice.pl/text/?text=text/text5&subpage=3

 • ODBIÓR NAGRÓD ZA KONKURS WIELKANOCNY !

  ODBIÓR NAGRÓD ZA KONKURS WIELKANOCNY !

  Na pewno z niecierpliwością czekacie na tę informację!
  Zapraszamy Was zatem już od poniedziałku 11.05.2020r. do SOK  w godz.: 9 - 15.30
  po odbiór nagród i dyplomów za Konkurs Wielkanocny.
  Oczywiście przypominamy o zachowaniu obowiązujących procedur bezpieczeństwa, wynikających z obecnej sytuacji.
  Nagrody można odebrać w terminie:
  11.05 - 18.05.2020r.
  Bardzo prosimy tak zaplanować czas,
  aby zdążyć w wyznaczonym  terminie.
  W razie pytań prosimy o kontakt tel.: 12 273 34 59

 • Koło Plastyczne w finale Międzynarodowego Konkursu Plastycznego pt."Mieszkam w Beskidach"

  Koło Plastyczne w finale Międzynarodowego Konkursu Plastycznego pt."Mieszkam w Beskidach"

  Na początku kwietnia rozstrzygnięty został XXVII Międzynarodowy Konkurs Plastyczny pt.”Mieszkam w Beskidach”, organizowany przez Gminny Ośrodek  Kultury w Świnnej k./Żywca. W bieżącej edycji konkursu łącznie wzięło udział około 9 tys. uczestników z ponad trzystu placówek oświaty i kultury oraz osoby indywidualne. Prace na konkurs nadesłano z Polski,  Czech, Słowacji, Ukrainy, Litwy i Austrii.
  Jury nagrodziło łącznie około 1500 laureatów oraz wyróżniło około 1350 autorów prac.
  Liczba ta wynika z przeglądowego charakteru konkursu oraz wyjątkowo wysokiego poziomu nadesłanych prac.
  Naszymi laureatkami zostały:
  W kat. rysunek 7-9 lat
  I miejsce – Oliwia Marek
  wyróżnienia: Magdalena Zawada, Julia Latoń

  kat. rysunek 10-12 lat
  wyróżnienie: Julia Krzyżek                                                                                                               

  SERDECZNIE GATULUJEMY!

 • Śpiewaj z nami siedząc w domu

  Śpiewaj z nami siedząc w domu
 • Konkurs wielkanocny rozstrzygnięty!

  Konkurs wielkanocny rozstrzygnięty!

  PROTOKÓŁ

  Z KONKURSU WIELKANOCNEGO  ON-LINE NA  KARTKĘ  I OZDOBĘ WIELKANOCNĄ

  W dniu 22.04.2020r r. rozstrzygnięty został Konkurs Wielkanocny, który co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku odbywał się inaczej, jak wszystko, ale nie przeszkodziło to, aby dotarły do nas świąteczne cudeńka.
  Co prawda nasz konkurs zawsze ma zasięg gminny, ale w tym roku, niespodziewanie dotarły do nas pojedyncze  prace z innych części Polski. Postanowiliśmy je jednak uwzględnić.
  Na konkurs wpłynęło 225 prac w różnych kategoriach wiekowych.
  Jury przy ocenie prac brało przede wszystkim pod uwagę -  samodzielność wykonania w stosunku do wieku, ekspresję plastyczną, kompozycję oraz ogólne wrażenie artystyczne.
  Jury w składzie:

  Przewodniczący- Ewa Garbień – instruktor plastyki w SOK
  Członek – Emilia Garbień – absolwenta ASP w Krakowie
  Członek – Milena Śmiłek – studentka architektury PK w Krakowie

  postanowiło nagrodzić i wyróżnić następujące prace:

  OZDOBA WIELKANOCNA

  KAT I –Przedszkolaki

  I miejsceKacper Sadzik  Sułkowice
  II miejsce – Magdalena Nędza PS w Biertowicach
  III miejsce – Leon i Aleksander Michalscy
  PS w Biertowicach
  III miejsce Gabriela Szczurek ZPO W Rudniku
  Wyróżnienia:
  -Gaweł Jacek –PS nr 2 Sułkowice
  -Biela Joanna – PS nr 1 Sułkowice
  - Góralik Liliana – ZPO Rudnik
  - Franciszek Sala –ZPO Harbutowice
  - Maksymilian Król –PS nr 2 Sułkowice

  KAT II kl. I- III

  I miejsce – Gielata Oliwia Sułkowice
  II miejsce - Zima Zosia SP nr2 Siedlce
  III miejsce – Blanka Blak SP nr 2 Sułkowice

  Wyróżnienia;

  Zima Antoś SP nr 2 Siedlce
  Satora Maja SP w Biertowicach
  Pająk Nadia SP nr1 w Sułkowicach
  Lubiecka Magdalena  ZPO w Rudniku
  Jędrzejowska Klaudia  SP nr2 Sułkowice
  Konrad Żak  ZPO Rudnik
  Lena Kotoniak SP nr1 Sułkowice
  KAT. III Kl. IV-VIII
  I miejsce – Helena i Antonina Biela
   SP nr 2 w Sułkowicach
  II miejsce – Garbień Weronika
  SP nr 1w Sułkowicach
  III miejsce – Aneta Światłoń
  SP nr 1 w Sułkowicach

  Wyróżnienia:
  Kacper Włoch – SP nr 1 w Sułkowicach
  Natalia Skoryk – SP nr 1 w Sułkowicach
  Maksymilian Ziembla - SP nr1 w Sułkowicach
  Nowak Arkadiusz - SP nr 2 w Sułkowicach
  Szarzyńska Laura  -ZPO w Krzywaczce
  Osiecka Wiktoria – ZPO w Rudniku
  Stachura Patrycja - SP nr 1 w Sułkowicach
  Oszust Lena – SP nr1 Sułkowice
  Partycja Piechota – ZPO w Rudniku
  KAT IV –inne
  Wyróżnienia:
  - Środowiskowy Dom Samopomocy filia w Lubniu
  - Środowiskowy Dom Samopomocy w Sułkowicach
  KARTKI WIELKANOCNE

  KAT. I Przedszkolaki
  I miejsce – Światłoń Wojciech
  PS nr1 Sułkowice
  II miejsce – Amelia Chmielik ZPO Rudnik
  III miejsce – Nowak Mateusz PS nr2 Sułkowice
  III miejsce -Maja Maniecka - PS nr 1 Sułkowice
   Wyróżnienia:
  Igor Siwek - PS Biertowice
  Marek Dagmara - PS Biertowice
  Jędrzejowska Martyna PS nr 2 Sułkowice
  Malina Wiktor ZPO Harbutowice
  KAT.II
  I miejsce – Cyrek Amelia ZPO Rudnik
  I miejsce – Maniecka Oliwia SP nr 2 Sułkowice
  II miejsce – Marek Oliwia – SP Biertowice
  III miejsce – Szuba Jakub SP nr 2 Sułkowice

  Wyróżnienia:
  Jezioro Wiktoria ZPO Krzywaczka
  Pająk Amelia SP nr 1 Sułkowice
  Pająk Nadia SP nr 1 Sułkowice

  KAT III.

  I miejsce Wojdyła Magdalena – SP nr1 Sułkowice
  II miejsce Kowalczyk Antonina – SP nr 1 Sułkowice
  II miejsce Chajdaś Olimpia – SP nr1 Sułkowice
  III miejsce Gaweł Lena – SP nr 1 Sułkowice
  III miejsce Moskal Aneta – SP nr 1 Sułkowice
  Wyróżnienia
  Broda Bartłomiej SP nr1 Sułkowice
  Kluzik Michał ZPO Harbutowice
  Waruś Agata SP nr 2 Sułkowice
  Chmielik Julia ZPO Harbutowice
  Bochenek Izabela SP nr 1 Sułkowice
  Stachura Patrycja SP nr 1 Sułkowice
  Julia Mądrala SP Izdebnik

  Wszystkim serdecznie gratulujemy!
  Ponieważ zasady związane z  wychodzeniem z domu w czasie pandemii powoli zostają łagodzone, wierzymy, że będziecie mogli nas odwiedzić, aby odebrać dyplomy i nagrody.
  O ich terminie będziemy informować na naszej stronie SOK.

  Sułkowice, 22.04.2020r.
                                                        

 • Galeria nagrodzonych prac w konkursie wielkanocnym

  KAT I PRZEDSZKOLAKI

  KAT.II KL.I-III

  KAT.III KL.IV -VIII

 • Kultura w sieci

  Kultura w sieci

  Portal kulturadostepna.pl pokazuje, gdzie znajdziesz kulturę, na którą możesz sobie pozwolić.
  Internet stał się ważnym medium ułatwiającym kontakt z kulturą i informacją. Bez wychodzenia z domu, o każdej porze, legalnie i bez ponoszenia kosztów każdy może stać się uczestnikiem wydarzenia kulturalnego - koncertu, seansu filmowego, spektaklu teatralnego i operowego czy muzealnej wystawy.
  Zobacz! Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

  https://kulturadostepna.pl/wydarzenie/szukaj?lat&category_group=film&page=1&lng&locality=Polska

 • Droga Krzyżowa 2020

  Droga Krzyżowa 2020

  To czternaście prac siedmiu artystów związanych z Sułkowicami, odpowiadające czternastu stacjom Drogi Krzyżowej wykonane w okresie epidemii koronawirusa. To prace w różnych technikach, w zasadzie szkice wykonane zarówno tradycyjnie: rysunkowe, rzeźbiarskie ale również przy pomocy nowych mediów: grafika komputerowa, film. Wykonane szybko, pod wpływem wrażenia, as soon as possible w czasie gdy wszystko wydaje się possible czyli możliwe, a zarazem niewiele można zrobić, bo prawie nic nie jest dozwolone. W czasie, gdy ulice wyludniały, a życie przeniosło się do alternatywnej rzeczywistości Internetu, szalone decyzje podejmowane są w imię rozumu, a nad ludźmi wisi niepokój o konsekwencje jakie przyniesienie wywrócenie świata do góry nogami.

  To odczucia, wrażenia jakie towarzyszyły nam w czasie Wielkiego Postu pustych kościołów, gdzie jeszcze kilkanaście dni wcześniej tłum wiernych posypywał głowy popiołem, a gdzie teraz nikt nie towarzyszy Chrystusowi w Jego Drodze Krzyżowej, gdzie Droga Krzyżowa w ogóle się nie odbywa, a Gorzkie Żale są tylko nieruchomym powietrzem nad pustymi ławkami. W czasie, po którym wrócimy do tych ławek i tak jak Jego uczniowie, równie nieobecni na Męce Pańskiej 2000 lat temu, odkryjemy: Już Pusty Grób.

  Autorzy:
  stacja I – Jezus na śmierć skazany – Emilia Garbień
  stacja II – Jezus bierze krzyż na Swoje ramiona – Mateusz Starzec
  stacja III –  Jezus pierwszy raz upada pod krzyżem – Mateusz Starzec
  stacja IV – Jezus spotyka Swoją Matkę – Karolina Piechota
  stacja V – Szymon Cyrenejczyk pomaga nieść krzyż Panu Jezusowi – Karolina Piechota
  stacja VI – Św. Weronika ociera twarz Panu Jezusowi – Karolina Piechota
  stacja VII – Drugi upadek pod krzyżem – Ewelina Kosek
  stacja VIII – Jezus pociesza płaczące niewiasty – Ewelina Kosek
  stacja IX – Jezus po raz trzeci upada pod krzyżem – Emilia Garbień
  stacja X – Jezus z szat obnażony – Bartłomiej i Paulina Bochenek
  stacja XI – Jezus przybity do krzyża – Bartłomiej Bochenek
  stacja XII – Jezus umiera na krzyżu – Piotr Marzec
  stacja XIII – Jezus zdjęty z krzyża – Piotr Marzec
  stacja XIV – Jezus złożony do grobu – Emilia Garbień


  stacja X – Jezus z szat obnażony – Bartłomiej i Paulina Bochenek

 • Dzień Kobiet na rockowo!

  Dzień Kobiet na rockowo!

  W sobotę 7 marca 2020 r., z Okazji Dnia Kobiet, w naszym Ośrodku energetyczny rockowy koncert wykonali: gitarzysta Budki Suflera Mietek Jurecki wraz z wokalistą, kompozytorem i doskonałym tekściarzem Staszkiem Głowaczem.

  Każdego roku, na początku marca, w Sułkowickim Ośrodku Kultury, organizowane jest wydarzenie z okazji Święta Kobiet. W tym roku był to bardzo udany i pełen muzycznych wrażeń rockowy koncert. Zanim znane utwory rozbrzmiały na dobre w sali widowiskowej SOK, Burmistrz Gminy Sułkowice Pan Artur Grabczyk oraz Dyrektor SOK Pan Krzysztof Trojan złożyli życzenia wszystkim obecnym na sali. Oczywiście nie były to jedyne życzenia, bo te płynęły także ze strony występujących artystów oraz prowadzącego całe wydarzenie.

  Portal mtv24.tv tak pisze o naszym koncercie: „Energia, wigor, nieprzeciętna inteligencja muzyczna i mądry tekstowy przekaz - tak najkrócej można by zrecenzować muzyczny wieczór-koncert MIETKA JURECKIEGO z gościnnym udziałem Staszek Głowacz, który odbył się w SOK w Sułkowicach. Obaj muzycy dali nieprzeciętny popis swoich muzycznych talentów. Od pierwszych taktów utworu „Wolę raczej być, niż mieć” zaśpiewanego przez Staszka, który koncert rozpoczął, wiadomo było, co czeka zgromadzoną publiczność. Mietek wykonał swoje największe hity od „Basisty”, „Bujaj bujaj” poprzez premierowe „Zanim czas odjedzie” aż do kończącego koncert duetu ze Staszkiem „Słonecznego popołudnia” w sposób wirtuozerski. Zagrał na wszystkich ustawionych na scenie instrumentach. Operowa aria „Ostatni taniec” zagrana na mandolinie wzbudziła zachwyt. Znakomite teksty Bogdana Olewicza, Zbigniewa Hołdysa, Staszka Głowacz, Andrzeja Mogielnickiego czy Leszka Aleksandra Moczulskiego podane w znakomity sposób przez wykonawców wywoływały raz zadumę, a raz uśmiech na twarzach odbiorców. To była prawdziwa muzyczna uczta.
  Mietek (kompozytor) i Staszek (autor tekstu) odebrali na koniec koncertu statuetki MTV24.TV www.mtv24.tv za „Słoneczne popołudnie” - utwór, który od pięciu miesięcy nie schodzi z listy przebojów stacji
  Statuetki w imieniu MTV24.TV wręczył obu Panom burmistrz Sułkowic Pan Artur Grabczyk.”

  Trwający dwie godziny koncert spotkał się z wielkim uznaniem ze strony widowni. Wyśpiewane ze szczerą pasją i uczuciem utwory skradły serca widowni. Oczywiście, jak to ma miejsce na prawdziwie udanych koncertach, nie obyło się bez bisu.

  Po koncercie artyści znaleźli także czas na rozmowę i zdjęcia z fanami. Było to bardzo miłe i na długo pozostanie w naszej pamięci.

  Nie kryjemy zadowolenia z tak udanego wydarzenia. Dziękujemy, że to właśnie z nami postanowiliście Państwo spędzić to sobotnie popołudnie.

  Jeszcze raz składamy wszystkim Kobietom najszczersze życzenia. Wszystkiego najlepszego!

 • Chór Elegia Seniorzy ma już 10 lat

  Chór Elegia Seniorzy ma już 10 lat

  „ Szukaj przyjaciół tam gdzie śpiewają. Tam idź, gdzie słyszysz śpiew. Tam ludzie serce mają. Źli ludzie, wierzaj mi, ci nigdy nie śpiewają”

  Tymi słowami Komitet Organizacyjny Chóru Elegia Seniorzy zapraszał byłych członków zespołu do wspólnego muzykowania. Tymi samymi słowami rozpoczęty został także Jubileusz 10-lecia Chóru Elegia Seniorzy, który odbył się 26 stycznia 2020 r. w Strażnicy OSP w Rudniku.

  HISTORIA CHÓRU

  Ponad dekadę temu, kilku pasjonatów śpiewu i kultywowania tradycji postanowiło reaktywować chór, który przestał działać w 1975 r. Niektórzy przyglądali im się ze zadziwieniem, inni nawet nie wpuszczali ich do domu, byli też tacy, którzy otwarcie mówili „ To nie może się udać”.

  Zbieranie rodzimych utworów, ratowanie ich przed zapomnieniem, występy na lokalnych wydarzeniach, zaszczepienie w kolejnych osobach miłości do tradycji - wszystko wydawało się łatwe i przyjemne do zrealizowania. Mimo wielkich chęci i szczerej pasji bez wykwalifikowanego dyrygenta nie udałoby się stworzyć prawdziwego chóru.

  Z pomocą przyszło Stowarzyszenie Gospodyń Kalina, którego członkinie były chórzystkami. W roku 2011/2012 Stowarzyszenie podjęło realizację projektu przy współfinansowaniu Województwa Małopolskiego, dzięki czemu zakupiono stroje dla członków chóru, opłacono dyrygenta - Panią Bernadettę Kot oraz wydano śpiewnik z piosenkami ludowymi. W śpiewniku znalazło się 71 piosenek z okolic Rudnika, większość z nich z zapisem nutowym, a także skrócony scenariusz wesela Rudnickiego. To wszystko, aby ocalić od zapomnienia nasze dobro kulturowe oraz by mogły je poznać kolejne pokolenia.

  Od lipca 2012 r. Chór działa w strukturach Sułkowickiego Ośrodka Kultury, gdzie rozwija swoje zdolności wokalne. Do czerwca 2019 roku dyrygentem Chóru była Pani Halina Repeć, która zawsze z ogromną pasją i zaangażowaniem wykonywała swoje obowiązki. To dzięki jej chęci i determinacji chórzystów powstała ELEGIA SENIORZY. Od września ubiegłego roku pieczę nad Chórzystami objęła Pani Joanna Sadkiewicz, która została postawiona przed trudnym zadaniem przygotowania Jubileuszu.

  Podczas swojej działalności Chór Elegia Seniorzy był zdobywcą kilku nagród m.in.:

  - III Miejsce w VI Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek,

  - I miejsce podczas Powiatowego Festiwalu Polskiej Piosenki Rozrywkowej.

  Chór zdobył także w 2017 roku Nagrodę Samorządową Rady Miejskiej w Sułkowicach oraz w 2018 r. Nagrodę Starosty Powiatu Myślenickiego w Dziedzinie Kultury i Sportu.

  Dzięki zdobytej Nagrodzie Starosty oraz wsparciu finansowym Sołtys Rudnika Pani Zofii Góralik, Chór zakupił nowe komplety strojów, w których wystąpili podczas swojego jubileuszu.

  Minęło 10 lat, a oni nadal muzykują, stoją na scenie i śpiewają zgodnie z myślą założyciela Pana Stanisława Kalety pasjonata kultury i miejscowego nauczyciela - z wielką pasją i szacunkiem do tradycji.

  Koncert rozpoczęli sami Jubilaci piosenką, której tekst został przez nich przygotowany, specjalnie na urodzinowy koncert. Po pierwszym wystąpieniu Chórzystów, prowadząca Pani Monika Lempart, przywitała przybyłych gości pośród których znaleźli się: Wicestarosta Powiatu Myślenickiego Pan Rafał Kudas, Radni Powiatowi - Pan Andrzej Pułka oraz Pan Krzysztof Trojan, Burmistrz Gminy Sułkowice Pan Artur Grabczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Waldemar Wolski, Sołtys Rudnika Pani Zofia Góralik oraz była Dyrygent, towarzysząca Chórowi niemal przez dekadę - Pani Halina Repeć. Na sali nie zabrakło również rodzin, bliskich i miłośników naszego Jubilata. Ponieważ koncert jubileuszowy był otwarty, każdy mógł na niego przybyć i wspólnie, z Chórem Elegia Seniorzy, świętować to podniosłe wydarzenie.

  ŚPIEW, TANIEC, WSPÓLNE ŚWIĘTOWANIE

  Koncert trwał niemal dwie godziny, które minęły nim ktokolwiek się obejrzał. Wydarzenie zostało podzielone na cztery części. Każda z nich zawierała część wokalną oraz taneczną. Ponieważ od początku swojego działania Chór współpracuje z Zespołem Pieśni i Tańca „Elegia” toteż oczywistym było połączenie tych dwóch grup na jednej scenie.

  Pierwsza część jaka została przygotowana dla gości to repertuar, z którym Chór jest związany od początku swojej działalności, czyli pieśni kościelne. Wiemy, że Chór działał od roku 1942 jako chór parafialny, dlatego właśnie ten rodzaj pieśni został zaprezentowany jako pierwszy. Po Chórze na scenie pojawił się najmłodszy narybek ZPiT „Elegia” z tańcami i zabawami z okolic Lublina.

  Chór Elegia Seniorzy do dziś troszczy się o zachowanie kultury i tradycji. Chętnie bierze udział w różnego rodzaju uroczystościach uświetniając je swoimi występami. Podczas swojej 10-letniej działalności Chór występował m.in.: w Sułkowickim Ośrodku Kultury na wspólnym śpiewaniu pieśni i piosenek patriotycznych z okazji 3 Maja i 11 Listopada, brał udział w rekonstrukcji uroczystości odsłonięcia Pomnika Grunwaldzkiego w Krakowie i wspólnie z innymi chórami śpiewał „Rotę” w 100 rocznicę jej pierwszego wykonania. Koncertował również z repertuarem patriotycznym w Domu Seniora „ Na wzgórzu” w Głogoczowie.

  Pieśni patriotyczne stanowią więc znaczącą część repertuaru Jubilata, stąd też druga część koncertu wybrzmiała właśnie takimi utworami.

  Część taneczną tym razem zaprezentowała grupa młodzieży ZPiT „Elegia” Rudnik w repertuarze Krakowiaków Wschodnich.

  Trzecia część koncertu opierała się na repertuarze najbliższemu sercach naszych Chórzystów. Piosenki ludowe, które w autentyczny i pełen szczerej radości sposób wykonania wybrzmiały w rudnickiej strażnicy, spowodowały ogrom braw i uśmiechów na twarzach widzów.

  Po tak energetycznym występie na scenie pojawili się równie oddani swojej pasji, dorośli członkowie grupy ZPiT „Elegia” Rudnik z tańcami spiskimi.

  Ostatnia część przewrotnie, rozpoczęła się od tańca, a zakończyło ją wspólne kolędowanie. Podczas tej części po raz pierwszy można było zobaczyć, formalnie działającą od września 2019 roku, tańczącą Grupę Seniorów. Grupa ta utworzona została kilka lat temu, lecz ćwiczyła tylko okazjonalnie. Od kilku miesięcy spotykają się regularnie,a wspaniałe efekty ich pracy zostały nagrodzone gromkimi brawami.

  Po ostatniej części koncertu nastąpiło wspólne odśpiewanie kolędy przez wszystkich przygotowujących koncert. W jednej chwili, na scenie pojawiło się niemal 80 osób. Był to też moment, w którym Chór podziękował Pani Joannie Sadkiewicz, Pani Halinie Repeć, Pani Beacie Domanus oraz Pani Joannie Ulman za współpracę i pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Członkowie Chóru podziękowali także Pani Barbarze Szatan, która była w Komitecie Organizacyjnym 10 lat temu, a obecnie jest członkiem Chóru, za szczególne zaangażowanie.

  PODZIĘKOWANIA I GRATULACJE

  Po części artystycznej nastąpiło składanie życzeń oraz wręczanie Jubilatom listów gratulacyjnych i prezentów.

  Na scenie pojawili się: Wicestarosta Powiatu Myślenickiego Pan Rafał Kudas, Radni Powiatowi - Pan Andrzej Pułka oraz Pan Krzysztof Trojan, Burmistrz Gminy Sułkowice Pan Artur Grabczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Waldemar Wolski, Sołtys Rudnika Pani Zofia Góralik, po Dyrektora SOK Pani Beata Domanus oraz dzieci reprezentujące ZPiT „Elegia”, którzy złożyli Jubilatom najszczersze życzenia rozwoju, pasji oraz satysfakcji i powodzenia w życiu prywatnym i zawodowym.

  Gratulacjom i uściskom dłoni nie było końca i nie ma się co dziwić, bowiem taka okazja nie zdarza się często. Na zakończenie prowadząca podziękowała wszystkim za przybycie. W ramach pamiątki z koncertu, każdy otrzymał upominek okolicznościowy.

   

  Z tego miejsca pragniemy szczególnie podziękować wszystkim zaangażowanym w organizację i przeprowadzenie Koncertu Jubileuszowego z okazji 10-lecia Chóru „Elegia” Seniorzy. Dziękujemy serdecznie:

  • Członkom Chóru „Elegia” Seniorzy,

  • Pani Joannie Sadkiewicz, obecnej dyrygent Chóru,

  • Rodzinom naszych Jubilatów, którzy przygotowywali miejsce koncertu,

  • Członkom Zespołu Pieśni i Tańca „Elegia” Rudnik,

  • Pracownikom Sułkowickiego Ośrodka Kultury,

  • Strażakom OSP w Rudniku za udostępnienie sali.

  Dziękujemy również sponsorom, którzy wsparli finansowo naszych Jubilatów.

  Najszczersze podziękowania składany na ręce:

  • Radnego Województwa Małopolskiego Pana Stanisława Bisztygi,

  • Firmy STANBUD - Państwa Haliny i Stanisława Kopeć,

  • Dyrektora BSR w Krakowie/ o. w Sułkowicach Pana Kazimierza Szafrańca,

  • Państwa Anny i Józefa Góralików.

  Za uwiecznienie naszego wydarzenia na pięknych fotografiach dziękujemy firmie Foto-Ret.

 • Ferie z SOK-iem 2020

  Ferie z SOK-iem 2020

  W dniach 03.02.2020-07.02.2020 r. w Sułkowickim Ośrodku Kultury, jak każdego roku, odbywały się zajęcia w ramach „Ferii z SOK-iem 2020”. Z powodu remontu instalacji hydraulicznej, a co z tym związane- bezpieczeństwa naszych podopiecznych, zajęcia odbywały się tylko w drugim tygodniu ferii. Mimo utrudnień, frekwencja była wysoka, a korzystający z naszej oferty, zadowoleni i uśmiechnięci.

  Zajęcia prowadzone były w formie warsztatów, wycieczek autokarowych oraz spektaklu teatralnego. Podczas tegorocznej edycji Ferii z SOK-iem 2020, w organizowanych przez nasz przedsięwzięciach, wzięło udział ok. 220 osób z miejscowości naszej gminy oraz spoza jej granic. W sumie zrealizowano 2 zajęcia warsztatowe ( 47 osób), 2 wycieczki autokarowe ( 37 osób) i spektakl teatralny (ok. 140 osób). Nasze zajęcia skierowane były do dzieci i młodzieży szkolnej oraz do przedszkolaków, którzy mogli brać udział we wszystkich proponowanych przez nas wydarzeniach z opiekunem.

  Podczas drugiego tygodnia ferii zimowych, Sułkowicki Ośrodek Kultury był otwarty w stałych porach od poniedziałku do piatku w godz. 9:00- 21:00. Dzieci i młodzież odwiedzały go nie tylko podczas zorganizowanych zajęć, ale także aby grać w bilard, piłkarzyki czy tenisa stołowego, które udostępniane były za darmo.

  Zostało również otworzona wystawa prac dzieci uczęszczających na Koło Plastyczne SOK, która zawisła w holu naszego ośrodka.

  Wszystkie zajęcia zrealizowane w ramach Ferii z SOK-iem 2020 były całościowo ( warsztaty kreatywne, spektakl teatralny) lub częściowo (malowanie na jedwabiu, wycieczki autokarowe) finansowane przez Sułkowicki Ośrodek Kultury.

   

  WARSZTATY PLASTYCZNE- MALOWANIE NA JEDWABIU- 03.02.2020 r.

  Znanych i od wielu lat cieszących się zainteresowaniem, warsztatów malowania na jedwabiu, nie mogło zabraknąć podczas zimowych ferii 2020. Zajęcia niezmiennie prowadziła instruktor Koła Plastycznego SOK Pani Ewa Garbień. Na zajęcia przybyli stali uczestnicy zajęć oraz nowi adepci wdzięcznej sztuki malowania na tkaninach. Warsztaty prowadzone były w 4 grupach, które odbywały się zarówno przedpołudniem jak i popołudniu. Uczestnicy zajęć najpierw przygotowali projekt pracy, który następnie przenieśli na jedwab za pomocą specjalnej kontórówki aby później wypełnić go specjalnymi farbami.

   

  WARSZTATY KREATYWNE- MYDEŁKA I KULE KĄPIELOWE- 04.02.2020r.

  Warsztaty kreatywne, które już od kilku sezonów odbywają się w naszym ośrodku, to zajęcia na których dzieci wspólnie z prowadzącymi poznają kreatywne sposoby na spędzanie wolnego czasu w ciekawy sposób. Pieczę nad warsztatami objęli członkowie Stowarzyszenia Pomagamy Ludziom, Kreujemy Przyszłość KP_PL- Pani Ewelina Węgrzyn oraz Pani Węgrzyn. Tym razem zajęcia obejmowały samodzielne wykonanie mydełek oraz kul kąpielowych. Dzieci z wielkim zaangażowaniem brały udział w zajęciach i dumne zabrały do domów swoje dzieła.

   

  WYCIECZKA AUTOKAROWA- KINO CINEMA CITY ZAKOPIANKA- 05.02.2020 r.

  Pierwszą wycieczkę autokarową zaplanowano na środę. Grupa uczestników „Ferii z SOK-iem 2020” odwiedziła krakowskie kino Cinema City Zakopianka. Tym razem nasza wesoła gromadka spędzała czas z bohaterami bajki pt. „Śnieżka i fantastyczna Siódemka”. Po zakończeniu seansu wszystkim udzielił się wesoły nastrój a cała wycieczka podążyła w stronę McDonalds'a aby zaspokoić głód i pragnienie.

   

  SPEKTAKL TETRALNY „PINOKIO”- 06.02.2020 r.

  6 lutego do Sułkowickiego Ośrodka Kultury przybył Teatr Blaszany Bębenek ze spektaklem pt. „Pinokio”. Spotkanie widowni z prawdziwymi aktorami było bardzo udane i przybrało, lubianą przez małych widzów formę, przedstawienia interaktywnego. Widzowie z chęcią brali udział w zadaniach, jakie stawiali przed nimi aktorzy. Cieszy nas fakt, że z zaproszenia na nasz spektakl skorzytsali: Przedszkole Samorządowe nr 2 w Sułkowicach, Środowiskowy Dom Samopomocy z Sułkowic, Dom Pomocy Społecznej z Harbutowic oraz mieszkańcy Gminy Sułkowice.

   

  WYCIECZKA AUTOKAROWA- KRĘGIELNIA I PARK ROZRYWKI HIPIHOP- 07.02.2020 r.

  Na zakończenie naszych Ferii z SOK-iem 2020, przygotowaliśy kolejną wycieczkę autokarową. Tym razem postawiliśmy na sportową rywalizację. Obranym przez nas kierunkiem były Myśłenice, a tam kręgielnia oraz park rozrywki. Z uśmiechniętych twarzy dzieciaków wnioskujemy, że wycieczka bardzo się podobała.

  Po miłym czasie spędzonym na Feriach z SOK-iem 2020 nadeszła smutna chwila pożegnania, ale głowy do góry- zobaczymy się za rok!

  Więcej zdjęć w galerii: Ferie z SOK-iem 2020

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Sułkowicki Ośrodek Kultury
  32-440 Sułkowice, ul. 1 Maja 70
 • (12) 273 34 59

  Dyrektor SOK
  735 998 869

Galeria zdjęć